تبلیغات
شهید فهمیده - چرا حسین فهمیده به جای اینکه نارنجک‌ها رو زیر تانک بیندازد، خودش رو زیر تانک انداخت؟
جعبه ی گفتگو
منوی کاربـری

پیغام مدیر : به شما كاربر گرامی سلام عرض می كنم . امیدوارم در این وبلاگ دقایقی خوبی را سپری كنید . برای آگاهی از امكانات این وبلاگ خواهشمندم كه تا آخر صفحه این وبلاگ را مشاهده نمایید .

 ...............................

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كن !    به مدیر وبلاگ ایمیل بزنید !    ذخیره كردن صفحه!   اضافه کردن این وبلاگ به علاقه مندیها!   لینک RSS

 ..............................

آدرس های ورودی
لینك دونی


سازمان بسیج دانش آموزی (-)


آرشیو لینكدونی

برای تبادل لینک ابتدا لینک مارو در وبلاگ یاسایتتان قراردهید،سپس از اینجا به ما خبر دهید تاما هم این کار رو برای شما بکنیم.

لینک خود را برای ما ارسال کنید

نظر سنجی

» كدام بخش رضایت شما را بیشتر جلب كرده است ؟


آرشیو
طراح قالب
این قالب توسط مدیر وبلاگ "مجید بزی" طراحی شده است و هر گونه كپی برداری واستفاده از این قالب و متن وبلاگ فقط با ذكر منبع مجاز است . :Powered by

Mihanblog.Com

باید به هر وسیله ای که بوده، تانک ها متوقف می شدند؛ با توجه به نبود آر.پی.جی که سلاح مخصوص این عمل است، تنها راهی که برای جلوگیری از محاصره و قتل عام رزمندگان می ماند، استفاده “حسین” از قوی ترین اسلحه ای است که دارد، یعنی نارنجک و چون مهماتش محدود است، باید بهترین استفاده را از آن ها بکند، پس تانک پیشرو را انتخاب می کند تا همه قوایش را روی آن به کار گیرد.

بررسی فنی تر این موضوع در ادامه موجود است .

اول بگویم چرا او با این سن کمش در جبهه حاضر بود، در آن روزها تمام مقاومت در خرمشهر مردمی بود و هنوز انسجام جدی در نیروهای نظامی، به وجود نیامده بود؛ به همین دلیل این نوجوان فهمیده همراه بقیه نیروهای مردمی، تا آخرین توان به مبارزه می پردازد و در همین حال است که بعد از حمل همسنگر مجروحش “محمد رضا شمس” به عقب و بازگشت به سنگرش، مشاهده می کند که تانکهای عراقی (ظاهرا پنج تانک) به طرف رزمندگان هجوم آورده و اگر موفق می شدند، رزمندگان را مخاصره کنند، تعداد زیادی از افراد به شهادت می رسیدند. حسین فهمیده با درک شرایط به این نتیجه می رسد که باید، هر چه در توان دارد انجام دهد تا تانک ها را متوقف کند؛ به همین دلیل به سمت تانک پیشرو حرکت می کند تا با توقف آن، بقیه تانک ها را نیز متوقف کند.
در این حالت تیری به پای او اصابت کرده و امکان مانور را از او می گیرد؛ ولی او که موقعیت را حساس می بیند با هر زحمتی است به سمت تانک پیشرو، می رود و با کشیدن ضامن یکی از نارنجک ها و انفجار همه آن ها، شنی زیر تانک را نابود می کند، با این انفجار تانک مورد نظر متوقف می شود و بقیه نیروهای دشمن نیز، به تصور حمله از سوی ایرانی ها، دچار سردرگمی می شوند و این فرصت را به نیروهای خودی می دهد تا با استفاده از این موقعیت، بر دشمن غلبه کرده و بعد از مدتی با کمک نیروهای کمکی، که در این فرصت رسیدند، خط محاصره را بشکنند. با این عمل هوشمندانه، جان تعداد زیادی از نیروهای مقاوم، نجات پیدا می کند.

بررسی فنی تر :

به این نتیجه رسیدیم که باید به هر وسیله ای که بوده، تانک ها متوقف می شدند؛ با توجه به نبود آر.پی.جی که سلاح مخصوص این عمل است، تنها راهی که برای جلوگیری از محاصره و قتل عام رزمندگان می ماند، استفاده “حسین” از قوی ترین اسلحه ای است که دارد، یعنی نارنجک و چون مهماتش محدود است، باید بهترین استفاده را از آن ها بکند، پس تانک پیشرو را انتخاب می کند تا همه قوایش را روی آن به کار گیرد.

از طرفی نارنجک به زره تانک، اثر ندارد، تنها راه باقی مانده نقطه نسبتا ضعیف تانک، یعنی شنی آن است، برای این منظور باید تی.ان.تی همه نارنجک ها با هم منفجر شوند و در اثر موج انفجار (و نه ترکش نارنجک ها) شنی پاره شود؛ پس باید نارنجک ها، زیر تانک قرار بگیرند و پرتاب کردن آن ها فایده ای ندارد.

گذاشتن نارنجک ها زیر تانک، زمان بندی بسیار دقیقی می خواهد، زیرا عرض شنی تانک کمتر از ۷۰ سانتیمتر است و تانک هم در حال حرکت و باید به دقت در ناحیه آسیب پذیر تانک، قرار گیرد.
همچنین اجرای این عملیات، به چابکی زیادی نیاز دارد. اما همان طور که گفته شد، حسین لحظاتی قبل از اجرای این عمل، از ناحیه پا مجروح شده و دیگر نمی تواند، به سرعت حرکت کند؛ از طرفی می داند که برای جلوگیری از محاصره نیروهای خودی باید، این تانک را متوقف کند، و حاضر می شود برای نجات جان دیگران، تنها راه ممکن را انتخاب می کند و از خودش می گذرد.

به راستی که باید حسین واقعی را شناخت، فهمیده ای که به خاطر داغ بودن این کارها را نکرد؛ بلکه در تمام مراحل، با عقل تصمیم گرفت و با اخلاص، عمل کرد و به همین دلیل نامش و مهرش همشه با ما خواهد بود و به او  و همه رزمندگان، که با اخلاص و عقلانیت، جهاد کردند، افتخار خواهیم کرد.نوشته شده در پنجشنبه 23 آبان 1387 ساعت 08:47 ب.ظ

لینك ثابت   نویسنده : ساعت 08:06 ب.ظ تاریخ : پنجشنبه 23 آبان 1387   نظرات ()

:: مطالب پیشین